jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Help pls urgent :) plssss
The value of A is . The value of B is .
what is fractional distinction?​
Find the angle between vectors a=(1,2) and b=(1,-1/2).
3647 divided by 6 Show work out
please I would like some help
student and young people drug start. and. solution​
what is the best "determiner" for identifying if it is a metal? I need the answer please
Solve w2 + 2 w - 24 = 0.
SECTION (A) (Answer ALL questions) a) Iff:R → R is defined by f(x) = x2 +3, find the function g such that (fog)(x) =9x2 – 12x+7.​