longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

When forces are balanced but acting in different directions, then the object will
Point out one weakness in the articles of confederation.​
on the map above, the Mediterranean Sea is located at ________, and the Atlantic Ocean at __________.​
civ -19is a great challenge to medical science eassy​
pls answer these and show work
Distance between (4,8) and (9,20)
Find the length of the missing angle
Chopin was one of the greatest piano composers of all time. His famous works include ballades, études, mazurkas, nocturnes, polonaises, preludes, waltzes, and m
What is the simplified version of (X^-3/y^4)^-6
Make a report of the natural causes of animal extinction in our countryHELP ME! NYAYAYAYA HARDCORE!​