xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

why does Malcolm try to make macduff believe that he is an evil man
US intervention in Iran in the 1950s
If one gallon is the same amount as 16 cups, how many cups equal 2.5 gallons?
Identify the infinitive phrase in the following sentence: miguel likes to watch the soccer match every sunday morning that he doesn't work. a. miguel likes, b.
In your own words, explain the impact of unfavorable oceanic conditions on human behavior.
write the equation in slope-intercept form of the line that has a slope of -3 and contains the point (4, -5).
Which of the following choices is the most abundant chemical sedimentary rock? a. breccia b. conglomerate c. limestone d. quartz
what is the fully factored form of 32a3 12a2? 4a2(8a 3) 4a(8a2 3a) 12a2(3a 1) 12a(3a2 a)
A patient with a cancerous tumor may seek treatment for his condition from a physician whose specialty is
what is the first step of the scientific method? apply this step to the scenario involving thomas key