23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

On a planimetric map, the _____ is used to determine the actual distance between two points.
According to "A New Biographical Approach," by Emily Toth, how do Chopin’s personal experiences influence the women characters in her writing? Chopin’s experien
If (3)x+y = 81 and (81)x-y = 3 find the values of x and y.
____________ have helped us learn about animals that are now extinct. Observations Written records Fossils Rocks
foods that are high in what have the least impact on slowing the body's absorption rate of alcohol?
A 40-year-old female is scheduled for a routine screening baseline bilateral mammogram with computer-aided detection (cad). what are the cpt® and icd-10-cm cod
Incoterms refer to ____. select one: a. standardized procedures for handling international shipments b. standardized international trade terminology c. a specif
Escoge el verbo correcto. Sophie y Charlie están _____muchos lugares en Honduras y El Salvador. A) visitando B) haciendo C) oyendo D) saliendo
1.   If a source is reasonable, we know        A. we can trust and believe the author.   B. the information offered is fair, balanced, easy to believe, and cons
The mission of ___________ health is the fulfillment of society's interest in ensuring the conditions in which people can be healthy.