herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

how can you get a scholarship at a young age?
Which of the following items is not considered a stimulant? a. alcohol b. nicotine c. caffeine d. cocaine
Robert planted 12 daffodil bulbs and 18 tulip bulbs in his garden last winter. If all the bulbs sprout and bloom this spring, what will be the ratio of tulips t
Put the definition of counterpart in less than 5 words
Which side does these following words go ? : orange, dragon, engine,digit ?
Emotional and physical stress are often caused by __________. a. exercising b. loss c. achieving your goals d. relaxing
The product of 4 and a number is 18 more than twice the number. What is the number?
what plus what equals 55
Which of the following is NOT a treatment for high blood pressure? a. an LDL-rich diet b. a 6y diet c. blood thinners d. aerobic exercise
Isabel Burnell wanted to impress her classmates with the new doll's house. a. Active b. Passive