maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Help this should be an easy math question but I learned it a long time ago so help me
The diagram shows the floor plan of a hotel lobby. The carpet that she wants to buy for that floor costs $3 per square foot. How much will it cost to carpet the
PLSSS HELP!! During the late 20th century, immigration to the United States increased dramatically from 1.Asia and northern Africa 2.southern and eastern Europe
Which contains more carbon 4.71 g of C6H12O6 or 5.85 g C2H6O?
I just need help with the graphing!
What is the major cause of air pollution?
2) The scale on a map is 1 : 20 000. What actual distance does a length of 8 cm on the map represent?
PLEASEEE HELP Show steps too Thank you
15 points Write a paragraph for the following prompt: The speed limit on the interstate in Arkansas has been raised to 75 mph. Do you think that was a good idea
PLEASEEEEEEE HELPPP I only have a bit of time for this :(