Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

if 4^(x+2) = 48 what is 4^x
So far this season, Kristen scored 6 goals and missed on her 33 other shots on goal. What is the experimental probability that Kristen will score a goal on her
The graph shows the cost of 4 kinds of plants. Which kind of plant has a unit cost of $2?A. rose B. tulip C. myrtle D. tiki
________leads to rocks breaking, and an earthquake begins Group of answer choices Excess stress Energy Pangea plates
8. between which two consecutive integers does radical (Picture 1 )lie?
which graph shows y= -3x +2
what's the answer ?[tex] \sqrt{7 \times 343} [/tex]​
What is the sales tax On a camera priced at $110 if the sales tax rate is 6.1% WILL GIVE BRAINKISR X X X
Question 6 of 10 Which of these are words that are similar in meaning to each other? A. Anagrams B. Etymologies C. Antonyms D. Synonyms SUBMIT
Potential drawbacks of utilizing wind as a source of electricity do not include... Interrupting the view in normally scenic and uninhabited places. Noise produc