jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

What kind of home did settlers in the Alabama frontier live in?
Express scientific notation (9.6 × 10^3) × (6.7 × 10^3)
Film is the best medium for performers.A. True B.False​
Which of the following are processes by which state judges can be removed from office? i. Impeachment by state legislature ii. Removal by state supreme court ii
What triggers unconsciousness?
Factor the expression 8x + 36
has 17,500 shares of stock outstanding along with $408,000 of interest-bearing debt. The market and book values of the debt are the same. The firm has sales of
Today Alice is five times as old as Todd in 10 years she will only be 3 times as old what is there age now
We can tell by the way Steinbeck presents the death of Curley's wife it is not malicious but an accident caused by Lennie's lack of self control.true or false
what is the creatures morals/ethics in Frankenstein?