AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

What did the delegates think about the articles of confederation quotes?
What is the value of the expression when y = 2? StartFraction 2 minus y Over 4 plus y EndFraction plus StartFraction 3 (y plus 2) Over y EndFraction
Is a virus a living organism?why?
Which of the following function has an inverse that is not a function?
What steps can you take to improve your communication skills?
Which of the following can be characterized as a physical change? A. a copper pipe rusts B. milk goes sour C. firewood burns D. sweat evaporates from your skin
At the store, Jason find the volume of a soda pack is 423.9 in.³. If each cylinder shaped can has a height of 6 inches and a diameter of 3 inches, how many soda
can anyone make a summary based on this text? Because humans are rooted in time, people do by one means or another pick up ideas about the past and its linkag
Adding amendments to the Constitution is- a- illegal b- a regular occurrence c- unimportant d- rare tia!
Which piece of writing contains capitalization errors?