MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Big Ed’s car dealership is running a special on 2008 trucks. Big Ed offers financing at a rate of 6. 71% on a loan with a term of 36 months, but he requires the
Choose the set of words that all have the long "a" sound. a A. passes, caused, swarm, fastest B. after, appear, contact, around C. hazy, behave, traced, format
write a letter to a closed friend tell her why you want to be a actor in future in not more than 450 worlds​
I just got ghosted by a guy i was talking to. anyone want to replace him? ;)
How do I make my parents love me?
Which list of numbers could be used to name each point plotted on the number line? A nuimber line goes from 3.45 to 3.6 in increments of 0.01. Blanks are locate
Now suppose you buy a stock for $3,500. It decreases in value by 3% and then rises 8%. To the nearest cent, what is the new value of the stock now?
Please help! I don't know what answer b is, but i know a, thank you.
Which expression is equivalent to 10/−9?
Which of the following are included in the five themes of geography? Check all that apply. A. Physical goggraphy O B. Location C. Human-environmental interactio