ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Mala ran 30 laps in week one and will increase the number of laps she runs by 2 each week. Coby runs 16 laps in week one and will increase the number of laps he
What is one method for improving visual layout?
76X3 WHAT IS IT IM LAZY RN LOL
ppppppppppllllllllllllzzzzzzzz help
ms. smith sells gourmet baked goods to local specialty shops. she wants to offer a new product this fall. elegant chocolate cake will cost her $ 20.00 each to p
Can someone pls help me with this.. Thanks in advance
Read the following poem, then answer the question that follows: My beautiful penthouse apartment bursts with pets and plants, but it's far from paradise. My arm
does anybody know this one
Which statement is true ? Pls help .
(1) Many American men were drafted during World War II. (2) Many other men volunteered to serve. (3) In fact, so many men entered the armed services that profes