ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Who was the very first black president
The revolutions of 1848 were motivated by which idea?
The author of the text points out that some writers make a distinction between ________________________, in which parts of the sculpture are simply place on or
What's one thing you should watch out for when driving on country roads or residential streets? A. Steep hills with good visibility and road maintenance B. Dr
Circle the correct verb in the parentheses to achieve subject-verb agreement. 1. The potholes in the road (is, are) creating a driving hazard. 2. Some citizens
A pedestal for a statue is in the shape of a hexagon, formed by a square and two congruent triangles, with the dimensions shown below. What is the area of the t
Which best describes the author's viewpoint toward the actual Rosetta Stone in "The Rosetta Stone"? It is a fascinating artifact that can help people better und
Using the table below, write a function rule for the balance in the CD account after any number of years. Let y represent the value of the investment at the en
1. At Monmouth, what did the Continental soldiers demonstrate?
What is the angle of elevation of the sun if a 45 foot tall flagpole casts a 22 foot long shadow?