aalti002 aalti002
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate.

Respuesta :

kalnguye
kalnguye kalnguye
  • 03-06-2022

Answer:

I think the answer is 1,714 tubes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A veterinarian wishes to use 132 feet of chain link fencing into two smaller rectangels having the same lengths and same widths. of the total enclosed anrea is
How are the number of protons and electrons related to each other?
all real numbers that are less than -3 or greater than or equal to 5
The sum of 5 consecutive integers is 65. what are those integers?
What causes sweating during running in order to maintain homeostasis?
An artillery shell is fired at an angle of 56.1 degrees above the horizontal ground with an initial speed of 1660 m/s. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2.
Will is 34​% taller than​ Wanda, so​ Will's height is​ ____% of​ Wanda's height.
simplify 6y+5y+2 Please help!!!!
Octane (c8h18 ) reacts with oxygen (o2) to form carbon dioxide (co2) and water (h2o). when the equation below is balanced, the coefficient of octane is: c8h18 +
1/2(18-5x)=1/3(6-4x)