27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Please help! Simplify the expression. a^5 • 3b^9 • 6^a A- 18a^6b^9 B- 10a^6b^9 C- 18a^45b^9 D- 18ab^15
How do we solve these?
Is symbiosis a behavior that exists only between two differ animal species?????
Con quien vas al cine?van con mi amigasvas con mis amigasvas con tu amigas voy con mis amigas
I need help with this! Please explain! In art class, Elena makes 15 ceramic bowls in 13 hours. Jason makes 16 ceramic bowls in 14 hours. Who will make 20 bowls
The length of a rectangular room is 7 less than three times the width,w, of the room. Write a simplified expression to represent the perimeter and a simplified
Solve the inequality 2x - 3 < x + 2 ≤ 3x + 5. Show your work.?
How do you divide 400 by 10 to the power of 3
The inca empire was the largest nation on earth and remains the largest native state to have existed in the Western Hemisphere. True or false
I need help with 3-6