39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

please help. Just answer in an of the abcd options.
What is decimal of 1/10
What is nitrification? 1) Nitrification is the conversion of nitrate to nitrogenous compounds such as ammonia. 2) Nitrification is the conversion of nitrate int
Are the answers I wrote in the image correct?
Which is larger 5.16 or 5.22
Bonnie invests a sum of money for 3 years at an interest rate of 4.5%, gaining $9.45 in interest. What was the total sum of money invested by Bonnie?
Help. People have j been submitting blank answers and not helping
what was the most importnat result of the spanish american war
There are no tickets available on this day. I wish I ___ them in advance
how much is heme and non heme iron absorbed daily?