28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ā‰ˆ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ā‰ˆ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

you deposit $4000 in an account earning 4% interest compounded quarterly. How much will you have in the account in 10 years
Determine the perimeter of the right triangle shown. Round your final answer to the nearest whole number, if necessary. right triangle with vertices at negative
Which of these statements is true: 1) It is not uncommon for most of the people in the top 5 percent of income-earners to be 45 years old and up. 2) Three-quar
hi folllow me at talfishmanfanpage09
Fahrenheit 451 Question
Which decimal below is equivalent to 5/9?
- Briefly describe how you would prepare a simple acid base indicator.
If I open a business to serve blind people then design the interior to be akin to an obstacle course, am I cruel? I’m graduated so my points are up for grabs ca
How can this sentence be changed into a simple sentence? The ski club members are raising money for a trip to Aspen, but they will probably pay most of the expe
5. What metaphor did Las Casas use to describe the natives and where does this metaphor come from?