agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Please help me!! What’s the angle for X , Z ,A
When using a lever, what is the input force called
are these correct ? im not too sure thank you
2. Mamá necesita pan para la cena. Vamos a a. la falda b. la panadería c. la biblioteca d. la joyería
Dr. Baumgartner wants to study how a group of 4th graders spends time on different daily activities. He asks the children to indicate the amount of time they sp
"Remember that a rose can grow out of a crack in the sidewalk. You can be that rose.” Explain how this quote conveys to empowerment.
During ww2, the ussr was a communist nation. Communism is
what is 10 to the power of 6 without an exponent
Easy!!! What is a decision called that people can point to and say, “Here is how you handled this situation before?” Group of answer choices \ A-precedent B-pri
2. Evaluate 5xy if x = 2 and y = 6.