harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Vincent /early /of / sleep /The / children /Sir himself. Re-order these words
[tex]x-40=-72[/tex] --------
Evaluate the expression shown below and write your answer as a fraction in simplest form. -8/9 + 7/6
Trapezoid PQRS is resized by a scale factor of ​​​​​​​ 3/2 about the origin and then translated 2 units left into the trapezoid P'Q'R'S'. Enter the coordinates
What is a construction? A) a construction is a figure drawn using only a straightedge and a compass. B) a construction is represented by a flat surface that ext
Read the following passage with expression. Write one or two sentences to summarize the passage. In English my name means hope. In Spanish it means too many let
Help me please.,…………………..
What is the difference between a researcher and a consultant in the field of psychology? Use details to support your answer.
commas after introduction elements
in circle D, which is tangent in the circle?