mckennat227
mckennat227 mckennat227
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Write the equation. John is buying flowers for his sweetie. The roses cost $1.25 each and the vase to put them in costs $15.​

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

y=1.25x+15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

at a restaurant the ratio of kids meals sold to adult meals was 5:1 if there were 20 kids meals sold what is the combined amount of kids and adult meals sold
Circle the correct term that makes the sentence true. The (greatest, least) of common factors of two or more numbers is the (greatest, least) common factor of t
Which factor explains why a mountain located near the equator can be covered with snow? a. low latitude b. higher elevation c. ocean currents d. distance from
The Mayans mapped out the phases of both the _____. sun and moon moon and Venus Venus and Mars Mars and sun
A 16-pound bag of Kitty Kibbles is $20.80. An 8-pound bag of Feline Flavor is $11.20. Which statement about the unit prices is true? A. Feline Flavor has a lowe
why did trade along the silk road flourish during the time of the han,kushan,parthian,and roman empires?
where does the overwhelming amount of seismic activity occur on the Earth's surface
What is the phobia called where you are afraid of everything?
Why both men and women become victims of violence
harold says, to find 6x8, i can use the facts for 5x 4 and 1x4. do you agree? explain.