promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

Why did some people oppose the Immigration Act of 1965? They wanted to have a say in how immigration laws were implemented. They were influenced by the civil ri
Wave erosion can cause a coastline to recede at a rate of a few centimeters each year. Suppose a beach recedes 2 centimeters each year. In four years, how many
The 14th Amendment to the U.S. Constitution was ratified in 1868. What did the 14th Amendment to the U.S. Constitution do? A.granted citizenship to those born o
Does honey contain starch
In Australia the size of a typical home has increased from 220m to 245m over the past 10 years. Find the ratio of house area today compared to 10 years ago.
In the following equation, which element has been reduced? 2Al + 2Fe3+ + 3O2 2Fe + 2Al3+ + 3O2 A. Al B. fe C. O A is what i have in mind
a solid substance is an excellent conductor of electricity. The chemical bonds in this substance are most likely...
Anya got $10 for her birthday. She considers buying a DVD of her favorite movie for $9. She also thinks about buying a new T-shirt for $12. Then she decides to
Which best identifies a character trait of Miep? A. arrogant B. distant C. wealthy D. sympathetic
What battle made it possible for the allies to eventually retake the Philippine