schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

La pintura acrílica es una técnica húmeda que se usa para las pinturas. Muchas veces en la impresión, se usa pintura para hacer la imagen. También se puede usar
If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost
which of the following statements explains the impact that the russian revolution had on world war 1
What event prompted the Persian Gulf War? A) Iraq invaded KUWAIT B) Saddam Hussein came to power in Iraq C) the 9/11 attacks d) Osama bin Laden founded the ter
What protocol is responsible for assigning ip addresses to hosts on most networks?
When two or more waves are at the same place at the same time, the resulting effect is called?
NEED HELP FAST WILL MARK BRAINLIEST
John Locke was a 17th-century English philosopher who formulated important theories about governments and humankind. Locke’s ideas were extremely influential on
Identify each of the following mixtures as either homogeneous or heterogeneous and as a solution, a suspension, or a colloid. Blood homogeneous heterogeneo
find the volume of the specificed cone. Use 3.14 for pie, and round your answer to the nearest whole number. Radius=9 in., Height=8 in. a. 1017 cu. in. b. 151