mslailacoleman mslailacoleman
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Matthew made a total of $396.50 in a school candy fundraiser. If each box of candy cost $0.50, how many boxes did Matthew sell?

Respuesta :

eynmvuzbhg eynmvuzbhg
  • 02-03-2022
793 Boxes

$396.50/0.5=793 Boxes
Answer Link

Otras preguntas

A grain storage bin has the following dimensions, 11 feet high, 28 feet long and 12 feet wide. The volume of 1 bushel is 2200 cubic inches or 1.273 cubic fee
What did Enlightenment thinkers believe predated society and was superior to the laws of the church or the state?
21.) Which best describes the antecedent in the sentence? Mr. Walker helped Larry with his Latin lessons, but he had to leave early. A. clear B. missing, unc
how is aluminium foil able to reduce heat loss through the walls of a house
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
there is $100 in my piggy bank. My friend and I went to the mall and i spent $20. How much money do i have now?
what are three major water problems in southwest asia?please help!
How do you say "Some brown spiders"?
what is the additive inverse opposite of 18/23
HELP HELP HELP HELP PLEASE (sorry ) can u complete this tiny is to .................. as broad is to ........................ the words to fill this in are tiny