laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

can u please answer the questionsssss
If a car is 13.5 feet long and there are 3 feet between each car, how many cars can be on a mile section of the highway?
We filter the present through the past because it's the past that will reveal who we are today and who we will become tomorrow.” -Vincent Valdez What does this
slope of 1,-7 and -3-4​
Which statement best describes Rachel Carson as a scientist? Carson was concerned about pesticides in the environment. Carson studied forest ecosystems in Penns
Confused on this help plss
What are the coordinates of the midpoint segment joining the points A(-3,-4) and B(4,2)
D) Pakistan Pakistan 6) Which statement best describes the United States' role in the Persian Gulf War? A) The U.S. sent help only when needed. ighlight Time ma
(b) On what factor does the mechanical advantage of a simple machine depend? (a) N/m B. Very short answer questions, 1. What is the principle of simple machine?
Nolan and his children went into a grocery store and he bought $8 worth of apples and bananas. Each apple costs $2 and each banana costs $0.40. He bought 5 time