joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

A student creates a physical model of the inside of the small intestine. The model is made up of long balloons packed closely together inside a shallow box. How
find the value of the variable x in the equation x-21=8
what energy exist at 2 states at all times
Write the improper fractions for these mixed numbers. 6 1/3 8 1/2 4 3/5
Find the unknown, If x = 4 and y = 36. What is the value of y when x = 11 *
Before he began his career as an artist, Bearden received a degree in education Phrase or clauses
Last year, you purchased 400 shares of Analog stock for $12.92 a share. You have received a total of $136 in dividends and $4,301 in proceeds from selling the s
Where is this????????????????????????????
Karen wants to cite the following quote: One person's trash is another person's treasure. Instead of discarding unwanted appliances, tools, or clothes, try sell
Review the Climate Map and determine which area is least likely to have a large population? -polar -tropical -dry -continental -moderate