whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

An electronics store places an order for 2,665 USB flash drives. One shipping box holds 36 flash drives . About how many boxes will it take to hold all the flas
875 rounded to nearest ten
In which year did communist rule end in Russia
how do you define worth in the mouse and the lion
about how many liters can a water cooler hold if it can hole 50 pints
87 to the nearest 10
In the book Lord of the Flies why does jack split his choir into two groups
The total cost for 4 people to ride the bus if the fare of $0.75 is increased by d dollars??
Find the area of a sector with a central angel of 300 degrees and a radius of 14.6 mm. Round to the nearest tenth.
What is the measurement of six centimeters equal to?