jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

We used a formal method of study to figure out which kind of grocery bag had the least effect on the environment. What is the student describing? A: Making rand
Why was Thomas Paine's essay Common Sense significant to American independence?
How should history remember Nelson Mandela? How did he influence other people over time? What is his leader’s legacy in history?
What volume of gas is generated when 58.0 l of oxygen gas reacts at stp?
What would you enter at the command prompt to start a new bourne again shell session?
suppose you own a car that gets 35 miles per gallon on gasoline that cost $1.25 per gallon. try to find the m(x) for some values of x. m(x) =28x. how many
The page with matthew the evangelist in the ebbo gospels (fig. 15-20) shows matthew receiving the word of god from his symbol, the distant __________.
Will give brainiest! Geometry help!
What is the Sum of the terms of the series 6 + 9 + 12 + . . . + 30A. 144B. 180C. 162
What is the molarity of a 2.0 L sodium hydroxide solution containing 10.0 grams of solute? a.0.80B.0.13C.5.0D.0.25