davidsutherland171
davidsutherland171 davidsutherland171
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for
1
6
of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

Pokefan
Pokefan Pokefan
  • 02-12-2021

Answer:

18

Step-by-step explanation:

3 / 1/6

3*6/1

18

Answer Link

Otras preguntas

If the product of a number and -7 is reduced by 3, the resulting number is 33 less than twice the opposite of that number. what is the number?
How did the growth of the rail networks affect the meatpacking industry? (a)The meatpacking industry shrank because the demand for other natural resources incre
When given an algebraic expression involving subtraction, why is it best to rewrite the expression using addition before identifying the terms?
Canada and the US celebrate Labour Day the first Monday of September. Many other countries honour workers with International Workers' Day. When is that celeb
why is every number with a 5 in the ones place not prime
Simplify the expression. 4(6 – 3) a. 7 b. 12 c. 21 d. 24
For each store,what is the ratio of the number of cans to the price:24 packs (2 for 9);12 packs (4 for 10);12 packs (3 for 9)
6x = 458.40 what is the value of x
Why is a free press important and helpful to a democratic society
What is 48,100,000,000,000 in scientific notation?