We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

The weekly sales of a magazine increased from 500,000 to 600,000. By what percentage did the magazine sales increase?
What events began and ended athens' golden age??
You sell pies at a farmers' market for $7.50 each. A group of 5 kids wants to pitch in equal1y to share one of your pies. How much will each of them need to pa
Of the model cars manufactured in September,1/5 were models of NASCAR cars and 1/3 were world were 2 vintage models.how many cars manufactured in September were
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1
Write good insulators around the home
Okay so I have three tests tomorrow. Haven't even started studying for two of them (Literature and History) but I already know science. How do you all learn 40
15 times what equals 45
The areas of two circles are 36(pi) and 64(pi). What is hte ratio of the diameters? of the circumferences?
In minks, the gene for brown fur (B) is dominant to the gene for silver fur (b). Which set of genotypes represents a cross that could produce offspring with sil