cassielynn20171998
cassielynn20171998 cassielynn20171998
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

You intended to ride all of the rides exactly one time each at the waterpark. Which would be least expensive: pay separately or buy the all day pass?

Respuesta :

SerenaBochenek SerenaBochenek
  • 09-01-2019

Answer:

The least expensive is to buy the all day pass.

Step-by-step explanation:

Given that we intended to ride all of the rides exactly one time each at the waterpark. Now, we have to check Which would be least expensive: pay separately or buy the all day pass.

To buy all day pass we get some discount instead on each particular ride and also tax also included so to buy all day pass is least expensive as compared to that for paying separately.

Answer Link

Otras preguntas

write words to match the expression. 24- ( 6+3)
which city was located nearest the nile river delta
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
which city was located nearest the nile river delta
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?