Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

8+|1+(-15)| how do u solve this ?
the metro theater has 20 rows of seats 18 seats in each row tickets cost $5 the theaters income in dollers if all seats are sold is (20X18)X5 use properties to
what is the least number of coins you can use to show $0.37? what are the coins?
The 3 parts of a nucleotide are a 5 carbon __________, a phosphate, and a nitrogen ___________.
if Robert buys a candy bar for 78 cents, how much change does he get back from a one-dollar bill?*
The Virginia Company wanted to find a route to the Pacific Ocean in order to trade with
how do you say "potato" in french
Which sentence does not contain any errors in comma usage? a. Otters live in cold waters eat mostly fish and float on their backs. b. Otters live in cold wate
What is 16x+9=9y−2x
Subtract. 3 – (–18) a. –21 b. –15 c. 15 d. 21