britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

You want to learn about your congressperson's voting record. Where would you find information on how they voted? A. House records B. Petition C.
What country did Japan defeat in its FIRST foreign war during the Meiji period?
what is the best way to focus on a topic of a memoir
what is silk screen?
Line AB contains (0, 4) and (1, 6) Line CD contains points (2, 10) and (−1, 4). Lines AB and CD are A) parallel because the slopes are the same B) perpendicular
which symbol will make the number sentence |–13| ? –13 true? = < >
true or false: the water on the earth today has been sustaining life for millions of years.
christy spent $500 over her budget on gifts during the holidays. in addition to her regular job, she took a part-time job at the pharmacy that paid $10 per hour
Let f(p) be the average number of days a house stays on the market before being sold for price p in $1,000s. Which statement best describes the meaning of f(15
1. Which of the following best states a difference between the inaugural addresses of Abraham Lincoln and Jefferson Davis? A. Davis declared war on the Union,