lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

how many moles are in 75.02 grams of strontium​
Mention the different reasons of food adulteration? What are their consequences? What measures do you suggest to control this kind of offence?
Hello im in college and my teacher gave me this with no real help can anyone help me with this the cars i picked are hybrid is the ford fusion car 2 is ford edg
Why was the building of canals, such as the Erie Canal, vital to economic growth in the United States in the nineteenth century? Group of answer choices Canals
What is an equation of the line that passes through the point (1, -2) and is parallel to the line 6x +y = 92
Describe grief when there is no completion to the death event
What are three ways that families promotes the physical health of their members? 2 question what are three way that families promotes the mental/emotional heat
Give examples of thermal and electrical conductors.
if you push a 4-kg mass...
Which polynomial is in standard form? A) 5x6 − 6x8 + 7x9 + 9 B) x2 + 2x3 − 3x4 + 3x5 C) 3x3 − 5x2 + 7x4 + 9x3 D) 2x5 − 6x3 + 3x2 − x