Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Read the paragraph from a student’s essay comparing Sandra Cisneros’s “Mericans” and Dwight Okita’s “In Response to Executive Order 9066.” (1) Sandra Cisneros’s
How did the congress of vienna affect the power and authority in european countries after napoleon's defeat?
How do you calculate angles on parallel lines
Describe how energy is transferred from the sun to producers and then to consumers
Which one of the following exercises can cause undo strain to knees? Twist the knee Ballistic stretches Twist quickly at the waist Deep knee b
The measure of an angle is 6 less than 5 times its complement. what is the measure of its complement
Jason has applied to be a camp counselor for the summer. The job pays $9 per hour. The equation to represent Jason’s job is y = 9x, where x is the number of hou
What is 15 increased by a number b. In a mathematical expression
Which type of placentation is found in dogs and cats
How do desert animals survive with very little drinking water?