layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

You bought a new video game for $65. You beat the game and want to sell it and buy a new game. GameStop sells for $40, and they want to make 15% profit. How mu
how many 1/4 of teaspoon are in 5/8 of medicine​
In a group of 33 pupils, 1 plays the flute only. 12 play the piano only. 10 play neither instrument. A student is selected at random. What is the probabilit
What is yellow journalism
Why were townships created? a.They were used to segregate African Americans and whites. b.They were used to divide the land and establish local governments und
The meaning we derive from art is known as: ????
Find the 39th term of the sequence 72, 64,56...​
HELLO meaning of science and thought.
Which expression is equivalent to 4 - (-7)? A 7 + 4 B 4 − 7 C −7 − 4 D −4 + 7
What name is given to governments where individuals have no rights, and the government represses all opposition?