jeraldjerry3010 jeraldjerry3010
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas are on sale for $0.39 per pound. Mr Schurter bought 3 x 3 /4 pounds of bananas. Which is closest to the amount he paid for the bananas?

Respuesta :

tarakoth tarakoth
  • 02-06-2021
It comes out to 0.8775 so it rounds to about $0.88
Answer Link

Otras preguntas

Radek Company estimates its uncollectible accounts by aging its accounts receivable and applying percentages to various aged categories of accounts. Radek compu
the student hand book that you don't agree with.
pls help me solve this
Identify the primary factor related to fossils, according to continental drift theory. A) The age of the fossils were similar across continents. B) The fossils
History please help Bullet points are fine
Which of these factors may affect a person's blood alcohol concentration? Ogender O race O blood type Oage
Which statement best explains why historians continue to draw new conclusions about the bubonic plague?
An item costs $430 before tax, and the sales tax is $12.90. Find the sales tax rate. Write your answer a a percentage
an animal gained 3 kilograms over 15 years what is the unit rate of kilograms per year
how are compressions and rarefactions produced by the tuning fork?