youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $28.40 for 8 notebooks. At this rate, how much would it cost Robert to buy 6 notebooks?

Respuesta :

nosomi
nosomi nosomi
  • 02-06-2021
$21.30

28.40/8=3.55
3.55*6=21.30
Answer Link
MizukiIsEpik
MizukiIsEpik MizukiIsEpik
  • 02-06-2021

Answer:

It would cost $21.30 for Robert to buy 6 notebooks.

Step-by-step explanation:

find cost for each notebook:

28.40 ÷ 8 = 3.55

multiply by 6:

3.55 x 6 = 21.3

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence is an adjective that tells how many? Several cars were involved in a bad accident that delayed traffic for a long time Monday night.
Which of the following is the key difference between the U.S. system of government and the communist system of government?
To say that something is in front of something else, we would use ---- de.
Out of the 50 students in Mrs. Green's class, 19 have a pet. What percent of the students in Mrs. Green's class have a pet? The percent of students in Mrs. Gree
do the two chromosomes in a pair have the same genes lined up in the ''same order'', or not ?
“A Mason-Dixon Memory” is about how principled, courageous young people fight injustice. A.) True B.) False
How did Georgians respond to the 13th, 14th and the 15th amendment?
the soviet union exploded its first atomic bomb in 1949
Jamal works in a city and sometimes takes a taxi to work.The taxicabs charge $1.50 for 1/5 mile and $0.25 for each additional 1/5 mile .Jamal has only $3.75 in
Explain the relationship between position and motion