Audrey430 Audrey430
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Patrick o'zone decided to make a costume for st Patrick's day. He paid $9.20 for 2 2/3 yard of green fabric. What is the price per yard?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
The price per yard is $4.60.  I had to find the unit rate for this, which can be discovered by dividing 9.20 by 2 2/3. I hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

What is the almanac means
Please Help! Escoge la conjugación correcta en la siguiente oración. Charlie (1) su dinero cuando (2) el autobús. 1) cuenta / contaría / contaba 2)llegará / l
what is the y-intercept of y=8x+7
A youth basketball coach has 12 kids on his team and he selects 5 kids to start each game. To be fair he wants to start a different group of 5 kids each game. H
Can someone help me check my answers?
What is the coefficient of xy^4 in the expansion of (2x+y)^5
Who was the 1st women elected to the state of Texas legislature ?
Jackrabbit are capable of reaching speeds up to 40 miles per hour. How fast is this in feet per second
How are positive and negative ions formed
What is the water cycle