krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

When did Japan surrender? A. after the first atomic bomb was dropped B. the day the Soviet Union invaded Manchuria C. the day after Germany and Italy surrendere
The capsid of a virus is the a. protective outer coat. c. nucleus. b. cell membrane. d. cell wall and membrane complex.
Which statement describes a chemical property of aluminum? (1) Aluminum is malleable. (2) Aluminum reacts with sulfuric acid. (3) Aluminum conducts an electric
A 3-ohm resistor and a 6-ohm resistor are connected in parallel across a 9-volt battery. Which statement best compares the potential difference across each resi
what is between 4.5 and 5.0
What is the wavelength of a 2.50-kilohertz sound wave traveling at 326 meters per second through air? (1) 0.130 m (3) 7.67 m (2) 1.30 m (4) 130. m
savanna makes 18 gift baskets to sell in her store she puts 4 peaches in 10 of the baskets and 2 peaches in the remaining 8 baskets how many peaches does savann
Abraham Lincoln is viewed by historians as a. a radical Republican. b. a southern Democrat. c. a radical abolitionist. d. a moderate Republican.
How do people express opinions in meaningful ways?
what is the solution to the equation 1/3 (9x-6)= 2x+3