kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

help? Thankyou so much
Simplify the expression (4x − 3)(x + 5).
What roles does saving play in the process of economic growth?
Which verbal is an infinitive? traveled traveling to travel travel
Which aspect of analysis would be most appropriate for this excerpt from act I scene I, of Shakespeare's Richard III? RICHARD III (Duke of Gloucester): What new
Describe how the united states became involved in the conflict in korea section 2 assessment
I need advice on how to not procrastinate because I’m doing it now
Which line from the excerpt contains a metaphor? "I ask them to take a poem" "and hold it up to the light" "like a color slide" "or press an ear against its hi
Complete the chemical reaction that occurs when dimethylamine (ch3)2nh reacts with water.
Does every nonvertical line have a slope and a y-intercept? A.) Yes B.) No