salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

Mindy used 160 beads to make 25% of the bracelets needed for her friends. How many bracelets does she need to make all her friends bracelets?
Name one country in Africa
Describe the state of the South after the civil war.
g(x) = -4x + 5, find g(5).
During the current year, South Corporation had 16.0 million shares of common stock outstanding. Four thousand 15% convertible bonds, each with $1000 face value,
ZDAC = ZBAD. What is the length of AC? Round to one decimal place.
Which form of energy is directly related to the measure of the average kinetic energy of the particles in a substance? thermal energy potential energy mechanica
I really need this done because it's the end of the year. 15 POINTS! asap please :D
What was the ultimate penalty if you were found guilty at the Nuremberg Trials?
A bicycle ramp used for competitions is a triangular prism. The volume of the ramp is 313.2 cubic feet. Write and solve an equation to find the width of the ram