anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

47. Most universally accepted indicator of health status is​
The statistics (U or U') used in the Mann-Whitney U test, measure _________. Group of answer choices the separation between the two groups the direction of the
Now, rewrite the same form, imagining that you are instructing a group of small children. Use vous form commands.
A friend is calling his sister from his parents’ house to talk to her about what means of transportation various people are using to come visit their parents to
3. Which property is used to select full Row of data grid view a) Select Mode b) Mode Selection c) Selection Mode d) Mode Select
find the value of resistor having 4 colour band yellow, violent, orange,silver​
The circle below is centered at the origin and has a radius of 10. What is its equation? 10 O A. x2 + y2 = 100 O B. x2 - y2 = 10 O c. x2 + y2 = 10 O D. x2 - y2
Which of the following is not a possible source of energy for chemosynthetic organisms? a. oil b. hydrogen sulfide c. methane d. water Please select the best an
Graph each inequality on a number line. d. You must be at least 38 inches tall to ride the roller coaster. (number line photo attached)
¿ Que es el adjetivo atributo y ejemplos