tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Someone who wants to learn a skilled trade on the job should consider
TRUE OR FALSE and brainliest if correct 1)To analyze a story's setting, one needs to know under what conditions the action takes place. True False 2)The reader
When scientists discovered element 116, they should have seen that it has properties similar to ...... A) bismuth, Bi B) polonium, Po C) astatine, At D) lead, P
For an Aa mother, what fraction of her eggs have an a allele?
I'LL MARK YOU AS THE BRAINLIEST! PLEASE HELP! Does the government have the right or power to suppress dissent in wartime? Peacetime? Why or why not?
a basketball dropped from a height of 76 in on Bounce one it rebounds to a height of 38 in on bounce to it rebounds to a height of 19 in how high does basketbal
Please help fast! Match the terms to the correct descriptions. I have numbered the descriptions. please only answer if you know the answer. 1.this can be either
Find an expression equivalent to t+0.07t
While its reinforced concrete and steel construction physically allows the st. petersburg pier to stand, from a distance the up-side down, triangular shaped pyr
a joule which is a unit of work is equal to what? a. newton/meter b. newton/second c. newtonxsecond d. newtonxmeter