crharper2 crharper2
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4.
How much do 16 avocados cost?
How much do 20 avocados cost? $10 because it’s 0.50 per avocado
How much do 9 avocados cost?

Respuesta :

tuomizoe
tuomizoe tuomizoe
  • 01-03-2021

Answer:

If each avocado costs 0.50, then 16 avocados would cost $8.00, 9 avocados would cost $4.50

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

what are the differences between german and english schools
What is 5.207 as a fraction?
I need help with the blanks
The volume of a rectangular prism is 270 cubic centimeters. The height of the prism is 5 centimeters. What should the length and width of the prism be? Explain
During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in a town. If there was 210 foxes in the town, what was the number of deer in the town?
what does imperialism mean?
What part of the cell produces ATP for the blueberry plant to grow? A. Mitochondrion B. Cytoplasm C. Ribosome D. Nucleus
How did rationing support the war effort in ww2?
Social needs are acquired through?
what two developments in the late 1800s led to the decline of the cattle business ?