ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

reflect on us motivations and actions during the expansionist period. what critiques do you have of the period? what aspects do agree with? explain using 4-5 se
Please help me vote you brainiest
plzzzzzzzzzzz help me!!!
what is the average rate of change for this function for the interval from x=3 to x=5?
Make two lists: the Positive and Negative aspects of marriage. A. Positive B. Negative
Which statement best explains why the Northern states most likely favored tariffs on foreign goods? O A. The tariffs would allow US industry to better compete w
10 PTS! 5 recent events could be compared to Cold War events.
Complete the paragraph below. The first part is already given. Faults, folding, ridges, mountains, valleys and volcanic arc are formed when the plates move beca
clowns,animals and trapeze artists are together seen at the________​
URGENT !!! Wiley E. Coyote falls off a 100 meter cliff. How fast is he falling after 3 seconds?