shylahsoto shylahsoto
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of
water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one
bottle of water

Respuesta :

1037611 1037611
  • 01-03-2021

Answer:

The cost of one bottle of water is $1.25

The cost of one apple is $0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Name and describe the 3 concentric coats of the eyeball.
50pts PLEASE HURRY UP I WILL GIVE BRAINLEST SHOW ALL OF YOUR WORK ANSWER ALL THE QUESTIONS Use the spinner to answer the practice problems below: Alice spins th
A submarine travels 19 degrees west of north. What is its compass heading? PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST
Automobile insurance with the split limits 200/300/400 will cover up to how much in bodily injury per person?
What is another way to write the absolute value inequality lp|≤12? O-12≤p≤ 12 O-12≥p≤12 O-12≤por p≤ 12 O-12≥por p≤ 12
What is the standard error of the sampling distribution of sample proportion?.
Please answer correctly.
Elements of tone include imagery details setting dialogue
Which one is a disadvantage of social media research?
in euclidean geometry any three points not on the same line can lie on how many planes?