mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

if mitochondria were removed from a cell, what would the cells be incapable of doing A. reproducing B. making energy c. destroying its self
If you removed 25 cc of blood from a patient, how many mL did you remove?
Major tire inc.'s manufacturing plant in charleston, south carolina was destroyed when hurricane hazel hit the coast. the company officially closed the facility
True or false: If an object has twice the size of another object, it has half the weight
What are the most known landmarks in North Carolina
what is the distance around a triangle that has sides measuring 21/8 feet, 31/2 feet and 21/2 feet?
Hippocrates believed that treatment for mental disorders should involve:
What physical feature separates the italian peninsula from the holy roman empire?
How is American culture in combination of different influences
What's the cardinal direction of Australia in relation to Albuquerque, NM?