isabelanders32 isabelanders32
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

When 6 pounds of coffee cost $4.68, how much will 3 1/2 pounds cost?

Respuesta :

yamanm1105
yamanm1105 yamanm1105
  • 04-02-2021

Answer:

2.73

Step-by-step explanation:

Have a great day! I just put it down to cost per pound and and then multiplied by 3 1/2 and got the answer. :)

Answer Link
heyyoitssushi
heyyoitssushi heyyoitssushi
  • 04-02-2021

Answer:

$4.48

Step-by-step explanation:

6/4.68 = 1.28205128205 = 1.28

3 1/2 x 1.28 =

3.5 x 1.28 = 4.48 =

$4.48

Answer Link

Otras preguntas

A triangle has sides with lengths of 7 millimeters, 16 millimeters, and 18 millimeters. Is it a right triangle?
98. What is the sum of the first 27 terms in the arithmetic series 25 +19+13 + ...?​
Examine the diagram of a cell.Which organelle is marked with an X?
If your grade is a 93% and you got 20 points taken off your grade, what will your new grade be?
Make x the subject of r=√x-5
Use the drop-down menus to answer the questions. In the last seconds of the game, Ella quickly passed the ball to Mari. Which word in the sentence is a noun? Wh
Tim flips a weighted coin 6 times and gets 2 tails. What is the experimental probability that the next flip will come up tails?
Please help me out with this
PLEASE HELP ASSP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
How did Summer and Jake arrive to the Valley of the Kings? by car by taxi by bus by plane