Adumbpersonhelp
Adumbpersonhelp Adumbpersonhelp
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Diante has $3.75
and Rachel has $3.15
. They combine their money to buy as much ice cream as they can afford.

If ice cream costs $3.68
per quart, which two numbers represent how much ice cream they can buy?

A.178
quarts


B.11516
quarts


C.1.75
quarts


D.1.875
quarts


E.1.9375
quarts

Respuesta :

zhuoelvis7
zhuoelvis7 zhuoelvis7
  • 04-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

d

Answer Link

Otras preguntas

The structures that an animal uses to exchange gases with its surroundings make up the
Is 7/9 greater than or less than 0.6
Joanna and Lisa drew lines. Joanna's line is 41 cm long Lisa's line is 19 cm longer than Joanna's Find the length of Lisa's line
graphs help you see what
Judging from the history of sumer,what geographic conditions would help other ancient civilizations to develop?I need answers fast please!!!!
What is one half added to three quarters
find the product. tell which strategy you used. 4X6x50
graphs help you see what
Please help me use the words persecute and boycott in a sentence about the American colonies.
Which expression best represents the difference between triple a number and double a number? a. 3x - 2x b. 2x - 3x c. x3 - x2 d. x2 - x3