gianagerrard gianagerrard
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A washer and a dryer cost $926 combined. The washer costs $76 more than the dryer. What is the cost of the dryer?

Respuesta :

callensoup callensoup
  • 03-02-2021

Answer:

425

Step-by-step explanation:

926-76=850

850/2=425

Answer Link

Otras preguntas

The Stinson family owns a farm. Three alternatives exist for how to use the farm: a) Grow wheat. Wheat yield would be 70 bu/acre. The price of wheat is $3.50/b
I need help plz and thank you this is due
x * 2 - 21 x + 12 x - 12 x * 2 - 17
Store A sells 5 bagels for $2.05. Store B sells 3 bagels for $1.35. How do the unit rates compare? A. The bagels at Store A are $0.04 more expensive than the b
Calculate the mass of 0.2 moles of zinc nitrate.
3. Which of the following is not a type of filler word? O concise phrases O redundancy O rambling statements vagueness
what relation is there between population management and women population​
1/a^2-3a+2 + 1/a^2-5a+6 + 2/a^2-8a+15
Let X denote the total snowfall in the Twin Cities in December of a given year, measured in centimeters. The five-number summary for X is given by:Min. Q1
Consider a basket of consumer goods that costs $80 in the United States. The same basket of goods costs GHS 24 in Ghana.Holding constant the cost of the basket