siriazizi07 siriazizi07
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $0.60 to run a fan for 4 hours. How much does it
cost to run the fan for 6 hours?

Respuesta :

leonardotorrico03
leonardotorrico03 leonardotorrico03
  • 03-02-2021

Answer:

0.90$

Step-by-step explanation:

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Answer Link
rajagrewal768 rajagrewal768
  • 02-06-2022

The cost to run the fan for 6 hours is $0.90.

What is the cost?

The value of money that has been used up to produce something or deliver a service, and hence is not available for use anymore.

How to solve?

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Learn more about Cost:

https://brainly.com/question/15301858

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

Which are true? Choose all that apply. Group of answer choices Homeostasis is the maintenance of chemical equilibrium in living things. At chemical equilibri
Consider: 222× −322 = 33 6×922 Do you agree or disagree? _____________ Justify your choice:
AASwdrf5gf6gf6fgtgtgtgtggg6dgg
I have no clue pls help
deon buys candy that costs $6 per pound. He will buy at least 11 pounds of candy. What are the possible amounts he will send on candy?
By selling a camera for $2400,Ron loses 4%,At what might he sell it to gain 12%?​
A cone has a height of 10 meters and a radius of 7 meters. What is its volume? Use ​ ≈ 3.14 and round your answer to the nearest hundredth. cubic meters
Rosencrantz and Guildenstern respond to their situation in different ways. Guildenstern questions the world around him and his place in it. Rosencrantz seems bl
What is the pattern 16,11,8.5,7.25,?
What is 4:2(3+1)= Please help me I need this for a quiz tomorrow